Çocuğunuz Kod Yazmayı Öğrendi Mi.

serkan uygur çocuğunuz kod yazmayı öğrendimi

Merhaba Dostlarım,

Dünya, gelişen bir teknoloji fabrikası haline dönüşüyor.

Global şirketler, yeni teknolojilere imza atmaya atıyor.

Yeni nesil çocuklarımız, değişen koşullara ayak uydurmak için kıyasıya birbirleri ile yarışıyorlar.

Dünyadaki üretimin her geçen gün artması ve teknolojilerin her yeni gün yenileri eklenmesi ile, bilgi ve teknolojide ardarda gelişmeler yaşanmaktadır.

Yeni nesil yetişen çocuklarımızın, bu gelişmede rahat bir şekilde uyum sağlamaları amacıyla yazılımcılar, kodlama eğitimleri için küçük yaştaki dostlarımıza, onların anlayacağı ve oyun oynarken kolayca öğrenebileceği kod oyunları ve eğitimleri hazırlayıp öğrenmelerini teşvik ediyorlar.

Teknolojinin her geçen gün bambaşka fırsatlar sunması, insan hayatını da yakından etkiliyor.

Aile olgusunda bile, teknoloji oldukça büyük rol oynuyor.

Zaman içinde değişen koşullarla birlikte anne baba olma kavramı, çocuklara hayatı öğretmenin de ötesinde fırsatları keşfetmeyi gerektiriyor.

Codea

Çocukların hayallerinde canlandırdıkları görselleri, simülasyonları ve oyunları hayata geçirmelerine imkan tanıyan uygulama, tablet üzerinden kullanılabiliyor.

Uygulama üzerinden tasarımın arkasındaki kodlara müdahale edilebiliyor, şablonlarda değişiklik yapılabiliyor. Basit bir uygulama diline sahip.

Codecademy

Temel düzeyde kod yazma bilgisi olan çocuklara uygulama ve online mecraların çalışma prensibini ücretsiz ve interaktif videolar ile öğreten ve forum aracılığıyla bilgi alışverişi yapabilmeye imkan vermektedir.

CodeCombat

Çocukların en çok ilgisini çekecek yöntemle, oyunla kod yazmayı öğreten, hiçbir programlama tecrübesi olmayan öğrencilere bile programlamayı öğretmek amacıyla yola çıkan eğitici bir oyun.

Çocukların gelişimlerini gerçek zamanlı olarak görebildikleri platform, onlara kod yazarak macera dolu bir oyuna girme şansı veriyor.

Bu yolla katılımcılar, hem daha üretken hem de daha motive olmuş halde kod yazmayı öğrenebiliyor. Ayrıca Türkçe desteği sunuyor.

CodeMonkey

Temel kodlama becerilerinin yanı sıra, çocuklara direktif vermeyi öğretmeyi de amaçlıyor.

Code.org

Kodlamanın erken yaşlarda öğrenilmesi için bir fırsat sunuyor. Türkçe dil desteği de sunuluyor.

Code School

Videolu eğitimler sayesinde web teknolojileri üzerine kod yazmayı öğreten, servisinde katılımcılar önce video izliyor, ardından kod yazıyor ve buna dair geri bildirim alarak kendilerini daha fazla geliştirme imkanı buluyorlar.

Kod yazımını her başarıyla tamamladıklarında ise seviye atlayarak ödüllendiriliyorlar.

Böylece öğrenciler, hem interaktif hem de oldukça etkili bir yöntemle kod yazmayı öğrenebiliyorlar.

Daisy the Dinosaur

Kod yazma konusunda henüz çok ileri seviyelerde olmayan çocuklar için sürükle bırak mantığıyla oynayabilecekleri bir oyun olan, aslında dinozor Daisy’yi kodlama ile hareket ettirebilecekleri bir platform.

Bu tablet oyunu, ilgi çekici görseller ve basit adımlarla küçük yaştaki kullanıcıların eğlenerek kod yazmayı öğrenmesini amaçlıyor.

Geleceği Yazanlar

Sağlık, eğitim, çevre gibi önemli konularda mobil yazılımların geliştirilmesini destekleyen projedir.

Hackety Hack

Kod yazmaya dair en ufak bir bilgisi bile olmayanların kolayca programlamayı öğrenmesini esas alan, uygulaması, öğretici videoları ve blog yazıları ile herkesin basit bir şekilde kendi uygulamasını oluşturmasına ve yüklemesine imkan sağlıyor.

Hopscotch

Blokları oluşturup hareket ettirerek bir inşaatı yönetme oyunu olan, çocuklara kodlamanın temellerini öğretiyor.

Bunun yanı sıra kod yazmayı öğrenen çocuklara interaktif bir ortamda kendi oyunlarını ve uygulamalarını geliştirme olanağı veren oyunda kullanıcılar karakterlerinin her hareketlerini programlayabilmeyi de öğreniyorlar.

Kodu

Videoya dayalı bir eğitim sistemi sunmaktadır. Çocukların da yetişkinler kadar kolaylıkla kullanabileceği ve eğlenebileceği bir tasarıma sahip olan Kodu ile çocuklar kendi uygulamalarını oluşturabiliyor, kendi oyunlarını tasarlayabiliyorlar.

Sanal bir okul gibi eğitim veren Kodu’da sanal sınıflar, kütüphane ve program yazmaya imkan tanıyan bir platform da yer alıyor.

Eğitimin yanı sıra Kodu, kod yazma becerisine sahip olan kullanıcıların yeteneklerini ortaya koyabileceği bir yarışma ortamı da sağlıyor.

Move the Turtle

Küçük çocuklara temel kod yazma becerileri kazandırmak amacıyla geliştirilen, adından da anlaşılacağı gibi sevimli bir kaplumbağanın oyun boyunca ilerlemesini sağlamak üzerine bir kurguya sahip.

Temel kod yazma becerileri ile giderek karmaşıklaşan adımların gerçekleştirilmesi sayesinde kaplumbağanın hareket ettirilmesi sağlanırken kodlamanın da çocuklar tarafından eğlenceli bir yolla öğrenilmesi amaçlanıyor.

Rails for Zombies

Programlama dili olan Ruby’yi web tarayıcısı üzerinden öğretmeyi amaçlayan, video dersleriyle programlamayı öğretmek esasına dayanıyor.

Her bir video içeriği izlendikten sonra kod yazma becerisi testten geçiyor ve başarılı geçen testler sonucunda kullanıcılar seviye atlayarak ödüllendiriliyor.

Programlama dilleri arasında en eskilerden biri olan Ruby’yi zombilerden kaçarak hayatta kalma amacına dayandıran platform, kullanıcıların bir sonraki serüveni merak etmelerini sağlayarak oldukça verimli bir eğitim süreci sunuyor.

Scratch

Öğrenciler, akademisyenler ve alanında uzman kişilerce geliştirilen, çocuklara görsel programlama dili öğretmeyi amaçlıyor.

Öğrencilerin interaktif hikayeler yaratmasını, hayal ettikleri animasyonları canlandırmalarını, diledikleri gibi oyunlar oluşturmalarını destekleyen Scratch, programlama ve yazılım geliştirme anlamında kullanıcıların becerilerine oldukça büyük katıda bulunuyor.

Fractus Learning

“Kod yazmanın eğlenceli yolu” söylemiyle yola çıkan çocukların kod yazma becerisi kazanmalarını isteyen aileler ve eğitimciler için geliştirildi.

Eğlenceli ve yaratıcı bir yolla programlama yapma imkanı veren Fractus Learning;

Oyunlarla, bilgi ve becerileri pekiştirmeye yarayan egzersizlerle, uygulamalarla ve daha birçok teknik yoluyla herhangi bir kodlama diline odaklanmadan genel hatlarıyla kod yazmayı eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmeyi amaçlıyor.

Serkan UYGUR (MA)

Marketing and Sales Analysis Consultant

UYGUR Danışmanlık

serkanuygur.marketing@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: