2030 Yılı ve Endüstriyel Besinler

Merhaba Dostlarım,

Gelecek yıllardaki, Endüstriyel Besinlerin neler olduğu hakkında, bazı bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum.

Endüstriyel Et,

Hayvanlardan alınacak olan (ineklerden) bir et parçası laboratuvar ortamında kök hücrelerinden ayrılarak

Yine laboratuvar ortamında bu kök hücreler çoğaltılacaktır.

Et parçasındaki kök hücreleri, laboratuvar ortamında insan vücudunun ısısı ile denk olan bir fırında 8 haftalık dinlendirilmeye bırakılarak, çoğaltma işlemi tamamlanacaktır. (30 milyar kök hücresi bir köftenin oluşumunu sağlamaktadır.)

Toplum olarak, bir çoğumuzun her gün tükettiği köftelerin yapımında kullanılacak. Kök hücrelerinden elde edilen et ürünleri, 10 yıl süren süreden sonra gereken izinler ve onaylar alındıktan sonra, toplum tüketimine sunulacak.

Mantarlar ve Besinler,

Mantar Sapından; sosis köfte sucuk üretiminin yapılacağı.

Kahve çekirdeklerinden Bitter çikolata yapıldığı, sağlığa verdiği zarardan ötürü mantar sapı kullanılarak, sağlığa biraz daha uygun hale getirileceği, mantar sapı karışımı ile şeker kullanımının yarı yarıya azaltılacağı, yapılan deneylerde görülmektedir.

Bazı ülke ve şehirlerde, bu ürünlerin kullanıldığı da bilinmektedir.

Bildiğiniz gibi mantar, ormanlarda pislik bölgelerde yetişen ve parazitlerden beslenmektedir.

Mantar özellikle, doğaya ve ağaçlara proteğin kaynağı besin olmaktadır. Mantarlar laboratuvarlarda geliştirilmekte, bir tane mantar dev bir kazana aktarılıp şekerle beslenmekte ve bir kaç hafta içinde 5 apartman büyüklüğünde bir macun şeklini almaktadır.

Macun haline gelen besin, dev kazanlardan biçim verilmek üzere, fabrikasyon sürece aktarılmaktadır.

Güneşsiz Tarım,

Şehirlerde ve apartman dairelerinde tarım yapabilmek gelecekte mümkün olabilecek. ABD olmak üzere, bir çok ülke ve şehirlerde bu uygulama yapılmaktadır.

Güneşsiz Tarım yöntemi, tamamen su içinde ve güneş görmeyen odalarda, sarı kırmızı mavi ve yeşil spot ışıklarının altında ürünler yetiştirilmektedir.

Soru şu güneş olmadan nasıl yetişiyor. 

Bitkilerin güneşi görmeye ihtiyacı olmadığı, sadece güneş ışınlarından gelen bazı ışık tabakalarını kendi içinde emdiği ve büyüyüp gelişebildiğidir.

Bu konu hakkında araştırmalar ve inceleme yapılmış ışıkların renk dizaynları bile ayarlanmış.

Örneği sarı ışığı daha fazla verirseniz, bitkinin boyu daha fazla uzadığı tespit edilmiş. Bu üretimin yapılma nedeni bakkal ve seyyar yerlere anında taze ürün verilmesi.

Yapılan tat denemelerinde diğer ürünler ile birebir aynı tadı taşımaktadır.

Mor Domates,

Patlıcan ve diğer bazı ürünlerdeki mor rengi sağlayan hücreler, domatesin yetişme sürecinde domatese aktarılarak besin değeri yükseltilmektedir. Piyasaya sürülmesi 10 yıl sonrasını bulacak. Bu durumun yapılma nedeni, dünyada en çok tüketilen ürün gurubu olduğu için, fakir kesime de hitap edilmesi ve her kişinin beslenmesini sağlayabilmektir.

Keçi sütünden Anne sütü elde etmek.

İnsanlarda bulunan süt yapıcı DNA lar, keçilere aktarılarak, anne sütü elde ediliyor.

Anne sütünün besin değerinin yüksek olması, virüsleri ve antikorları temizlemesi ve bebeklere sağlık kazandırdığını hepimiz biliyoruz.

Bu konu hakkında, çeşitli deneyler yapılmakta ve sağlık bakanlığından izin alınarak 10 yıl sonrasında, piyasaya sürüleceği bilinmektedir.

GDO lu besinlerin, insan sağlığını tehdit etmesi sürecinde yapılan bu çalışmalar ile, çok sağlıklı hale getirileceği yönünde algı yönetimi yapılmaktadır.

Her şeyden önce besinlerin doğal ortamlarında yetişmesi ve gelişimini tamamladıktan sonra insan sağlığına faydalı ve yararlı olanların toplum tüketimine sunulması gerekir.

Besinlerde oynama veya ikamesinin laboratuvar ortamlarında yapılması, farklı ve bilmediğimiz hastalıkların çıkmasına ve doğal dengenin bozulmasına sebep olacaktır.

Serkan UYGUR (MA)

Marketing and Sales Analysis Consultant

serkanuygur.com.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: